PŘEDNÁŠKA GUATEMALA: Máyové i ti druzí (ukončeno promítání)

Guatemala je místem, které vzbuzuje nedůvěru. Ať již je to kvůli vzpomínkám na občanskou válku a běsnění místních vládních vojsk, anebo zkazkami o drogách, která se přes tuto zemi pašují směrem na sever.

Mayské ženy na tržišti. 

Mexiko a Kostarika přebírají velké množství turistů, už jenom kvůli své pověsti „bezpečných“ a dobře „zorganizovaných“ destinací, kterými také jsou. Popravdě, nechci si hrát na „baťůžkáře, který jezdí, kam ostatní nejezdí, právě proto, že mnoho lidí tam nejezdí“ a vyprávět, jak je Guatemala zapomenutým koutem a rájem na zemi pro svobodné cestovaní. Ono to tak prostě není.

Trh v Guatemala city. 

S pistolí u nosu si o svobodě můžete jenom nechat jenom zdát a hoteliér u mayských ruin města Tikal Vám napálí cenu, jako byste byli v Paříži. Guatemala je krásná, svým způsobem a zajímavá svou historií, současností i vizemi budoucnosti. Její minulost jí však pronásleduje a současnost vývoje ostatních států vytváří. Guatemala city je jedním z nejšpinavějších měst, s nejvíce ozbrojenými muž, které jsem kdy viděl (a to jsem byl například i v Gaze), ale lepší kuřecí polévku (nebo co to vlastně bylo) jsem v životě nejedl.

Mladíci, kteří doprovázejí turisty na sopku Pacaya. 

Nejel jsem do Guatemaly, protože tam málokdo jezdí, ale prostě proto, že jednoho mrazivého večera během posezení u kafe na Aljašce ve městě Steward kamarádka pronesla: „Hele letenky do Guatemaly za 120 dolarů.“ No a já na to: „Tak je kup.“ Takže takhle začala moje několika měsíční anabáze Guatemalou, neplánovaně a nejistě. A jaká je to země? Svůdná, podmanivá, plná překvapení, někdy nepříjemných, ale vždy intenzivních.

Jezero Atitlán. 

Jsou zde hostely i hotely největšího luxusu, dá se projet v klimatizovaném autobuse i místní dopravou se slepicemi na klíně. Prostě je taková, jakou si jí cestovatel představí a přeje. Nic tu není problém (no možná pár věcí ano, ale o tom až na přednášce). Guatemala stojí za to být viděna, ale spěchejte, masový turismus se žene i sem a za nedlouho, již nebude na výběr, jakou cestou ji chcete poznat.

Vesnický obchod. 

Mayské ruiny Tikal. 

Autobusové nádraží Antiqua de Guatemala. 

Tržiště s rybími jednohubkami.

Tanec „seznámení“ indiánů s prvními osadníky.

 

Místní křesťanští kněží spojili novu víru s dávnými rituály. 

Výborná guatemalská káva. 

Pouliční jídelna. 

Víra je důležitou součástí života v Guatemale. 

Maska mayského vládce Pakala.